پایان قهرمانی نوجوانان آسیا - 2013
میزبانی پرحاشیه و پراشکال کشورمان
مسابقات شطرنج قهرمانی نوجوانان آسیا در دو بخش آزاد و دختران به میزبانی کشورمان در محمودآباد برگزار شد که با توجه به میزبانی و حضور نمایندگان متعدد کشورمان در این دوره، انتظار می رفت که نتایجی بهتر از آن چه که رقم خورد، کسب شود. البته میزبانی پرحاشیه و پراشکال کشورمان در این دوره از مسابقات در کسب نتایج بی تاثیر نبود. این وضعیت تا جایی پیش رفت که مسئولین بلندپایه شطرنج کشورمان همچون رئیس فدراسیون، نایب رئیس فدراسیون و دبیر فدراسیون در کمال ناباوری در مراسم اختتامیه مسابقات حضور نیافتند.
بخش فکری (90 دقیقه + 30 ثانیه)
از مجموع 42 مدال این بخش 8 مدال به نمایندگان کشورمان اختصاص یافت
مدال طلا: درسا درخشانی (تهران) - رده 16 سال دختران
مدال طلا: آناهیتا زاهدی فر (البرز) - رده 10 سال دختران
مدال نقره: ساراسادات خادم (تهران) - رده 18 سال دختران
مدال نقره: شاهین لرپری زنگنه (اصفهان) - رده 14 سال
مدال نقره: سیدمحمدامین طباطبایی (تهران) - رده 12 سال
مدال برنز: مسعود مصدق پور (خراسان رضوی) - رده 16 سال
مدال برنز: محدثه علیجان زاده (گیلان) - رده 16 سال دختران
مدل برنز: صدیقه کلانتری (مازندران) - رده 12 سال دختران
حیف بود به عناوین چهارم تا ششم اشاره ای نکنم:
مقام چهارم: نیما جوانبخت (اصفهان) - رده 18 سال
مقام چهارم: علیرضا فیروزجا (مازندران) - رده 10 سال
مقام چهارم: سیدکیان پورموسوی (مازندران) - رده 8 سال
مقام چهارم: پویا پورمهران (تهران) - رده 6 سال
مقام پنجم: پگاه قائم مقامی (تهران) - رده 16 سال دختران
مقام پنجم: سیده فاطمی هاشمی (فارس) - رده 12 سال دختران
مقام پنجم: مطهره اسدی (مازندران) - رده 10 سال دختران
مقام پنجم: نازنین محمدنژاد (مازندران) - رده 8 سال دختران
مقام پنجم: فاطره بابایی رستمی (مازندران) - رده 6 سال دختران
مقام پنجم: احمد عسگری زاده (تهران) - رده 16 سال
مقام پنجم: امیرحسین بادکوبی (اصفهان) - رده 14 سال
مقام پنجم: نیما نجدی (گیلان) - رده 6 سال
مقام ششم: رضا قنبرزاده (گیلان) - رده 14 سال
مقام ششم: کیمیا مجیدی (مازندران) - رده 14 سال دختران
مقام ششم: سیده سانیا موسوی (مازندران) - رده 6 سال دختران
ا
این بار رده 16 سال دختران! اولین بار نیست که در یک رده صاحب دو مدال می شویم:
استاد فیده بانوان درسا درخشانی برای دومین سال پیاپی به مقام قهرمانی نوجوانان آسیا رسید
محدثه علیجان زاده نیز با کسب مقام سوم هم افتخارآفرین و هم شگفتی آفرین شد
ا
آناهیتا زاهدی فر در رده 10 سال دختران مقتدرانه به عنوان قهرمانی رسید
وی تنها نماینده کشورمان بود که در هرسه بخش مسابقات موفق به کسب مدال شد!
ا
در رده 18 سال دختران استاد بین المللی بانوان ساراسادات خادم نایب قهرمان شد
ا
استاد فیده سیدمحمدامین طباطبایی مدال نقره رده 12 سال را بر گردن آویخت
ا
استاد فیده شاهین لرپری زنگنه و کسب یک مدال آسیایی دیگر: نقره 14 ساله های آسیا
ا
مسعود مصدق پور مدال برنز رده 16 سال را از آن خود کرد
ا
صدیقه کلانتری و مدال برنز رده 12 سال دختران
ا
رده بندی مدال های کشورها در بخش فکری:
هند:
ایران:
فیلیپین:
ازبکستان:
مغولستان:
ویتنام:
چین:
ترکمنستان:
سریلانکا:
امسال هندی ها از میزبانی کشورمان نهایت استفاده را بردند!!! و طلاها را یکی پس از دیگری درو کردند به طوری که از مجموع 14 مدال طلا، 10 مدال!!! به هند رسید. ایران تنها 2 مدال و ازبکستان و فیلیپین هرکدام 1 مدال طلا کسب کردند. این در حالی است نمایندگان کشورمان در سال گذشته «چهار طلا» کسب کرده بودند. جالب اینکه در بخش فکری سال گذشته، اختلاف مدال های طلای ایران و هند، تنها و تنها 1 مدال بود اینجا این در حالی است که امسال علی رغم اینکه کشورمان میزبان مسابقات بود اختلاف به عدد 8 افزایش یافت!!! اینجا ضمناً برخلاف سال های گذشته امسال در بخش پسران موفق به کسب مدال طلا نشدیم. حیف ...
ا
بخش سریع (15 دقیقه + 10 ثانیه)
از مجموع 42 مدال این بخش 9 مدال به نمایندگان کشورمان اختصاص یافت
مدال طلا: ماهان صابری (مازندران) - رده 10 سال
مدال نقره: نیما جوانبخت (اصفهان) - رده 18 سال
مدال نقره: احمد عسگری زاده (تهران) - رده 16 سال
مدال نقره: محدثه علیجان زاده (گیلان) - رده 16 سال دختران
مدال نقره: مبینا علی نسب (مازندران) - رده 14 سال دختران
مدال نقره: سیدمحمدامین طباطبایی (تهران) - رده 12 سال
مدال برنز: آناهیتا زاهدی فر (البرز) - رده 10 سال دختران
مدال برنز: علیرضا فیروزجا (مازندران) - رده 10 سال
مدال برنز: سیده سانیا موسوی (مازندران) - رده 6 سال دختران
عجیب اینکه در سایت مسابقات تعداد مدال های ایران 8 عدد درج شده است!
ا
ماهان صابری کمرپشتی تنها طلایی کشورمان در بخش سریع مسابقات
ا
در بخش سریع پس از کشورهای هند، ویتنام، چین و ترکمنستان!! پنجم شدیم
بخش رعدآسا (3 دقیقه + 2 ثانیه)
از مجموع 42 مدال این بخش 5 مدال به نمایندگان کشورمان اختصاص یافت
مدال طلا: مبینا علی نسب (مازندران) - رده 14 سال دختران
مدال نقره: کوروش مهبودی (گیلان) - رده 6 سال
مدال برنز: آناهیتا زاهدی فر (البرز) - رده 10 سال دختران
مدال برنز: آرین غلامی (مازندران) - رده 12 سال
مدال برنز: رومینا بجدی (خراسان رضوی) - رده 6 سال دختران
در این بخش نیز با کسب تنها 5 مدال پس از هند، ویتنام و ازبکستان، چهارم شدیم اینجا
سایت مسابقات تعداد مدال های کشورمان در این بخش را نیز 4 عدد اعلام نموده است!!
سایت رسمی مسابقات
گزارش آچمز از دور گذشته